1.3 İsmin özellikleri – Durum (Harekeler)

Önceki dersimizde ismin durumlarına bir giriş yaptık. Arapçada ismin durumlarını anlamak için kullanılacak yöntemlerden birisi kelimenin hangi ses ve ya hareke ile bittiğine bakmaktır.

Türkçede bu noktada arapçaya benzerlik göstermektedir. türkçe de ismin halleri belirlenirken kelimenin sonuna eklenen sesler ile kelimenin cümledeki durumunu belirleriz.

Örneğin : Ali Ayşeye kalem verdi. bu cümlede kelimelerin sırasını “Ayşeye ali kalem verdi” şeklinde değiştirsek de  mana da bir değişme olmaz .  Ayşe kelimesinin sonuna gelen -e sesi onun cümledeki durumu belirlememize yardımcı olur.

Arapça da durumları belirlemek için aşağıdak kurallardan yaralanılabilir. Unutulmamalı ki bu durumlar isimler için geçerlidir:

Rafa : isim  ُ (u) or ُ (un) ötre ya da iki ötre ile bitiyorsa

Nesb: isim  ُ(e) or ُ (en) üstün ya da iki üstün ile bitiyorsa

Car:  isim ُ(i) or ُ (in)  esre ya da iki esre ile bitiyorsa

not: harekeler aşağıdaki linkten öğrenilebilir :

http://www.elifbe.net

Örnekler :

الْغَاشِيَةِ

حَدِيثُ 

هَلْ أَتَاكَ

Car Rafa

yukarıda belirtilen ayetteki kırmızı ile boyanmış kelimelerin durumlarına baktığımızda sonlarında biten harekelere göre durumlarını belirleyebiliriz.

Aşağıdaki örnekleri incelyebilirsiniz.

نَّاعِمَةٌ

 يَوْمَئِذٍ

وُجُوهٌ

Rafa Car Rafa

لَّا تَسْمَعُ فِيهَا لَاغِيَةً

nesb

 

< Bir önceki ders                                                                                                        Bir sonraki ders >

Leave a Reply

  • (will not be published)