Hz.Ebubekir’in Sabrı [ Nouman Ali Khan ]

Posted by on in Hz.Ebubekir, Sahabeler

Details

Birgün, Peygamber Efendimiz (s.a.v) ile oturmakta olan Ebu Bekr-i Sıddık (r.a)  Efendimiz’e müşriklerden biri sataşır, ta’n etmeye, ağır sözler söylemeye kalkışır. Ebu Bekir (r.a) , Peygamberimiz’in huzurunda ona sonsuz hürmeti sebebiyle mukabelede bulunmaz, susar, sabreder. Fakat karşıdaki densiz adam , işi uzatıp azıtınca, haklı ve makbul birkaç sözü edep dairesinde uygun bularak, cevaba kalkışınca, Resulullah Efendimiz (s.a.v), derhal yerinden kalkıp oradan uzaklaşmaya başlar.
Bu durum üzerine Ebu Bekir (r.a) anında, o adamı ve tatsız münakaşayı bırakıp Resulullah Efendimiz’in ardından yetişir, özür diler:
“Anam ve babam sana feda olsun ey Allah’ın Resulü, haklı olduğumu sanıyordum, bir hata mı işledim, size karşı su-i edebde mi bulundum, sizi kırdım mı acaba…” diye sorar.

Efendimiz (s.a.v) o zaman şu enteresan açıklamayı yapar:
“Ey Ebu Bekir! Münakaşanın başlangıcında senin yanında bir melek vardı; o kötü adamın sözlerine o cevap veriyor, sana yapılan hakaret ve tecavüzü o reddedip, seni manen müdafaa ediyordu. Ama sen kendin cevap vermeye başlar başlamaz şeytan ortaya çıktı, aranıza geldi. Ben ise bir peygamber olarak, aynı mekanda şeytan ile beraber oturacak kişi değilim. Onun için yerimden kalkıp orayı terkettim.”

Leave a Reply

  • (will not be published)