mekteb-i suffa

Latest
Most Viewed
Most Commented
019 Meryem Suresi 90-91. Ayet [ Nouman Ali Khan ]

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla; Rahman’a çocuk isnat etmelerinden dolayı neredeyse gökler parçalanacak, yer yarılacak, dağlar yıkılıp çökecektir! تَكَادُ السَّمٰوَاتُ يَتَفَطَّرْنَ مِنْهُ وَتَنْشَقُّ الْاَرْضُ وَتَخِرُّ الْجِبَالُ هَداًّۙ اَنْ دَعَوْا لِلرَّحْمٰنِ وَلَداًۚ

002 Bakara Suresi 177. Ayet [ Nouman Ali Khan ]

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla; İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve …Read more »

020 Taha Suresi 11,12,13 ve14. Ayetler [ Nouman Ali Khan ]

Raman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla; Ateşin yanına varınca, ona şöyle seslenildi: “Ey Mûsâ!” ﴾11﴿ “Şüphe yok ki, ben senin Rabbinim. Hemen ayakkabılarını çıkar. Çünkü sen mukaddes vadi Tuvâ’dasın.” ﴾12﴿ “Ben seni (peygamber olarak) seçtim. Şimdi vahyolunacak şeyleri dinle.” ﴾13﴿ “Şüphe yok ki ben Allah’ım. Benden başka hiçbir ilah yoktur. O halde bana ibadet et …Read more »

Hz.Ebubekir’in Sabrı [ Nouman Ali Khan ]

Birgün, Peygamber Efendimiz (s.a.v) ile oturmakta olan Ebu Bekr-i Sıddık (r.a)  Efendimiz’e müşriklerden biri sataşır, ta’n etmeye, ağır sözler söylemeye kalkışır. Ebu Bekir (r.a) , Peygamberimiz’in huzurunda ona sonsuz hürmeti sebebiyle mukabelede bulunmaz, susar, sabreder. Fakat karşıdaki densiz adam , işi uzatıp azıtınca, haklı ve makbul birkaç sözü edep dairesinde uygun bularak, cevaba kalkışınca, Resulullah …Read more »